Koloman Vitáliš - život a pôsobenie
Vitálišova vila
Aj napriek tomu, že Liptovký Hrádok je najmladším mestom (historickým mestečkom) v Liptove, má bohatú históriu a to najmä zásluhou umiestneného centra Hrádockého a neskôr Likavsko-hrádockého panstva.
Mestečko Liptovský Hrádok vznikalo z viacerých celkov. Najstarším celkom bolo podhradie a priľahlé stavby patriace ku hradu a kaštieľu. Táto časť sa v 19. storočí volala Horný Hrádok.


Zárodky dnešnej Hradnej ulice začali vznikať už na konci 18. a začiatku 19. storočia, keď zástupcovia hrádockého panstva začali budovať hospodárske objekty. Rodinné vily na pravej strane dnešnej Hradnej ulice, nazývanej v 19. storočí Starý trh, boli vybudovane na prelome 19. a 20. storočia miestnymi činiteľmi a úradníkmi.

V roku 1902 si na konci ulice postavil svoju vilu s vežičkou tabulárny sudca Koloman Vitáliš. Koloman Vitáliš pochádzal zo zemianskej rodiny vo Vitálišovciach. Študoval na evanjelickom kolégiu v Prešove a na tamojšej právnickej akadémii. V roku 1900 sa prisťahoval do Liptovského Hrádku. Okrem iného sa zaoberal včelárstvom. Vymyslel dvojposchodový drevený úľ, ktorý bol v roku 1904 odmenený diplomom a patentovaný.

V roku 1926 si Koloman Vitáliš na Hrádockom cintoríne postavil rodinnú hrobku, v ktorej je spolu s manželkou pochovaný.